Ohraňovací lis X-Press NEXT
Kvalitní hydraulické ohraňovací lisy nové generace! Výkon a všestrannost bez kompromisů!
Kompletní řada inovovaných hydraulických lisů předního italského výrobce GASPARINI. Hydraulické ohraňovací lisy X-Press se svou inovovanou konstrukci, vybavením a designem. Její konstrukce je svařovaná a normalizovaná, aby byla zaručena maximální stabilita, a je nyní vybavena novým zadním dorazem.:
Horní nástroj s vertikálním automatickým uchycením
Spodní nástroj s automatickým uchycením
Od 6 do 14 os v závislosti na potřebách zákazníka
Zadní doraz s přizpůsobeným rozměrem
Venkovní i vnitřní osvětlení
CNC řízená kompenzace ohybu
Špičkový ohraňovací lis s nejvýkonnějšími CNC systémy
Výšku otevření, zdvih a hloubku lze upravit podle přání zákazníka
Může být vybaven systémem adaptivního bombirování v reálném čase a širokou nabídkou volitelného příslušenství.
Ideální stroj pro ty, kteří chtějí zvýšit efektivitu výroby a provádět i ty nejsložitější výrobní procesy
Ohraňovací lis X-Press Next je kompatibilní se směrnicemi Průmyslu 4.0
Popis stroje
...objevte svůj příští ohraňovací lis.
Inovativní a všestranný ohraňovací lis
Tento ohraňovací lis zaručuje optimální výsledky z hlediska programování, nástrojů a ohýbání. Jeho inovativní funkce a příslušenství nabízejí maximální svobodu použití a výrazně zjednodušují práci obsluhy.
Každý aspekt tohoto stroje na zpracování plechu lze přizpůsobit požadavkům vaší výroby.
Ohraňovák Next je navržena tak, aby díky svému základnímu vybavení, systémům a volitelnému příslušenství zpříjemnila obsluze práci a aby byla bezpečná a přesná! Díky možnosti realizovat zpětné měření až s 8 osami je flexibilní pro mnoho aplikací a typů zpracování plechu.
Tato ohýbačka plechu se vyznačuje jednoduchým použitím. Jeho ovládací prvky jsou navrženy tak, aby co nejvíce usnadnily pracovní proces. Každý prvek tohoto ohraňovacího lisu lze přizpůsobit podle požadavků výroby, aby bylo možné snadno a rychle dosáhnout dokonalého úhlu ohybu.
CNC Software
Pro naše lisy nabízíme celou řadu CNC systémů na míru. Každý systém je navržen s jedinečnou funkčností, která zajišťuje optimální flexibilitu a přesnost. Připojení všech našich zařízení k podnikové síti umožňuje bezpečnou a efektivní výměnu ohýbacích programů a dalších dat. Bezpečnost vašich programů a konfigurací zaručujeme díky možnostem zálohování a vzdálené podpoře, kterou nabízí Gasparini TeleLink.
SYSTÉM GPS4
GPS4 sleduje a upravuje úhel během celého procesu ohýbání.
Srdcem systému je tvarovaný dvojitý vidlicový snímač se 4 kontaktními body: ten při kontaktu s materiálem zjišťuje úhel ohybu obou stran plechu a odesílá data do systému, který provádí ohýbání. Programování je snadné, protože není třeba určovat tloušťku, délku, typ materiálu a ohýbací sílu, ani provádět zkoušky vzorků; stačí nastavit úhel ohybu v CNC lisu. Systém není ovlivněn změnami vlastností materiálu, protože úhel je měřen a dynamicky porovnáván s požadovaným úhlem a to v REALNÉM ČASE.
SYSTÉM E-REFLEX
Během fáze ohýbání dochází ke značnému ohýbání bočních ramen ohraňovacího lisu: proto mají tendenci se v oblasti drážek rozevírat. Tento efekt odtahuje příčný nosník od lavice a narušuje jeho polohu. Deformace konstrukce je fyzikální jev, kterému se nelze vyhnout. Tento problém může odstranit pouze systém kompenzace ohybu ohraňovacího lisu. Systém e-Reflex monitoruje ohýbání konstrukce pomocí sítě senzorů v ohraňovacím lisu a hydraulickém systému. Chyba je měřena a porovnávána s polohou příčníku a tlakem oleje. Můžeme tak vypočítat skutečnou výšku, ve které se razník nachází, bez ohledu na deformace. Bez ohledu na délku, změny tloušťky, umístění obrobku a vlastnosti plechu je poloha příčníku během procesu ohýbání vždy pod kontrolou, aby byla zajištěna úhlová stálost.
Dokonalé ohyby bez ohledu na materiál
Při ohýbání plechu má horní beran vždy tendenci ohýbat se směrem nahoru. Tam bude razník ve větší vzdálenosti od matrice. U ohraňovacího lisu je účelem zakřivení zvednout raznici, aby byla zachována konstantní vzdálenost. Použijeme-li nesprávné zakřivení nebo dokonce ohraňovací lis bez bombirování, bude se vzdálenost mezi razníkem a matricí podél profilu měnit. Při nedostatečném vyrovnání bude úhel uprostřed více otevřený, nebo naopak příliš uzavřený. Proto je kompenzace deformace lisu pouze na základě teoretických vlastností plechu ztrátou času a materiálu. Lepší je měřit a následně jednat podle kompenzace v reálném čase, aniž byste se spoléhali na náhodu. Aby se společnost Gasparini mohla v reálném čase přizpůsobit ohybu příčníku, spoléhá na dva přesné senzory: srdce adaptivního systému Gasparini pro bombirovácí systém. První detekuje deformaci horního beranu od okamžiku zahájení ohýbání. CNC pohání písty v dolním příčníku, dokud se měření druhého snímače nevyrovná měření prvního. Tímto způsobem jsou oba příčníky dokonale rovnoběžné. Výsledkem je úplná kontrola úhlu s maximální přesností a absolutní opakovatelností u všech materiálů. Není třeba nastavovat žádné hodnoty: ohraňovací lis je získává přímo ze svých snímačů. Materiál se může díl od dílu zcela změnit a ohýbačka bude vždy reagovat optimálně. Nejpokročilejší verzí adaptivního bombirování je adaptivní bombírování Plus od společnosti Gasparini, které je součástí balíčku ECO+. V této konfiguraci máme tlakový olejový akumulátor, který se nabíjí, zatímco ohýbačka není aktivní.
V době ohýbání má tedy systém již k dispozici zásobu tlakového oleje připravenou k použití. Ohýbání probíhá okamžitě, což zkracuje dobu čekání a snižuje zatížení čerpadla a motoru. Snižuje se také spotřeba energie, protože není zapotřebí velmi výkonný motor, který by byl schopen sám zajistit zvýšení tlaku. Stačí menší motor pracující při nižších otáčkách. Tyhle inovativní opatření celý proces ohýbání plechů výrazně slevnůje a zrychluje.
LASERVISOR laserové měření úhlů
Laservisor je systém pro měření a korekci úhlu ohybu pomocí laserového paprsku. Zařízení se skládá z laseru a kamery na obou stranách ohybové čáry. Úhel se odečítá následujícím způsobem:
- laserový paprsek se promítá na povrch plechu.
- kamera rozpozná laserový paprsek
- úhel mezi paprskem a osou kamery určuje úhel ohybu
V případech, kdy není možné plně uvolnit ohýbací sílu ohraňovacího lisu, například u velmi velkých a těžkých dílcích, se zpětný ráz zjišťuje měřením průhybu ramen pomocí tenzometrů. Nejdůležitějšími vlastnostmi tohoto systému je, že jej lze nainstalovat na jakýkoli lisovací stroj bez nutnosti úpravy nástrojů. Pro instalaci vodítek, po kterých se zařízení posouvá, je však nutné upravit výšku stolu. Ohýbaný díl musí mít dostatečně dlouhou boční hranu, aby umožňoval snímání, a nesmí mít žádné protikusy, které by zakrývaly nosník nebo kolidovaly se systémem. Naopak pro otevření drážky neexistují žádná omezení, a to ani u proměnných matric. Lze jej použít i při velmi vysokých tonážích.