ROBOT-CELL-2

Automatizace Industy 4.0, Software a řešení manipulace v odjehlovaných dílu

Společnost Q-Fin v loňském roce poprvé prezentovala své robotické buňky, plně automatické linky pro oboustranné odstraňování otřepů, manipulační řešení a nový software Qonnect+.

"Nizozemský specialista na povrchové úpravy sází na inovace a má silnou vizi růstu."

Společnost Q-Fin Quality Finishing Machines se od svého založení v roce 2013 zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej strojů pro odstraňování otřepů, zaoblování hran a dokončování plechových dílů. Nizozemská společnost, která je součástí větší skupiny čtyř společností, vyrábí také stroje na odsávání prachu, které kombinuje se svými dokončovacími stroji. Získala již několik ocenění, včetně ceny za technologii povrchové úpravy na veletrhu EuroBLECH 2018 v Hannoveru a v roce 2019 ocenění na veletrhu Blechexpo za stroj na výrobu malých dílů F200 XL. Dynamický výrobce od svého založení uvádí na trh v průměru dvě technologické inovace ročně a v posledních několika letech vykazuje silnou úroveň růstu počtu zaměstnanců i obratu. Společnost Q-Fin nedávno představila své výrobky na výstavách v Německu, České republice a Nizozemsku a pro ISMR popsala své poslední novinky, technologické inovace a nedávné investice.

 

Image
Q-fin_line_Q

Vrcholná automatizace a manipulace s díly made by Q-Fin 

Sídlo společnosti Q-Fin s předváděcím a demonstračním centrem se nachází v nizozemském Bergeijku (Severní Brabantsko). Všechny její stroje se zde montují, ačkoli kovové součásti se po inženýrském zpracování získávají od sesterských společností ve skupině. V současné době společnost buduje ve svém novém sídle v Bergeijku druhou halu zaměřenou na manipulační řešení. „Naše nová budova o rozloze 1500 m², která bude věnována manipulačním řešením, je téměř dokončena. Předpokládáme, že se do ní nastěhujeme v polovině listopadu. Manipulační řešení kolem odjehlovacích strojů jsou pro zákazníky stále důležitější. Chybí manuální pracovní síla pro nakládání a vykládání ze stroje a pro přesun dílů na procesy, jako je například ohýbání nebo svařování, což vede k většímu důrazu na automatizaci procesů, aby byla zajištěna kvalita. Protože je to nyní tak velká část našich aktivit, rozhodli jsme se vytvořit nové oddělení a novou budovu věnovanou automatizaci a manipulačním řešením v oblasti odjehlování,“ řekl Joost Kouwenbergh, obchodní ředitel společnosti Q-Fin. Robotizace je také klíčovým prvkem odjehlovacích linek společnosti. Q-Fin spolupracuje s firmou Yaskawa, která dodává roboty pro nakládání a vykládání z odjehlovacích strojů. „Představte si oboustrannou linku na odstraňování otřepů s vstupními a výstupními stoly, robotickými buňkami a 3D kamerami v přední a zadní části linky. Tyto typy linek jsou stále oblíbenější než samostatné odjehlovací stroje. V naší nové hale budeme mít prostor pro prezentaci linek s jednou nebo dvěma robotickými buňkami a oboustrannou odjehlovací linkou,“ vysvětlil Joost Kouwenbergh

TWINLINE: vše v jediném kroku

Kouwenbergh představil nejnovější systém TwinLine společnosti Q-Fin, který obsahuje dva kartáčovací systémy SER1200 Multibrush a otočný systém Q2S 1200. Tento systém se nyní chystá instalovat v závodě Weber Maschinenbau v Německu. "Obracecí systémy používáme pro oboustranné dokončování plechových výrobků. Weber Maschinenbau, například, před čtyřmi měsíci zakoupil dva naše nejnovější dokončovací stroje SER1200 Multibrush, které byly představené na veletrhu EuroBLECH 2022, s otáčecí jednotkou Q2S. Jedná se o velkou a působivou linku pro optimální oboustranné odjehlování, zaoblování a dokončování plechových dílů. Weber rychle pochopil její potenciál; možná později přidáme roboty na přední a zadní část linky," potvrdil Kouwenbergh.

"TwinLine je určen pro oboustranné odjehlování a dokončování na dvou strojích, nikoliv na jednom, protože jsme přesvědčeni, že uživatelé, kteří chtějí opracovávat velké rádiusy a rychle vyrábět, to nemohou zvládnout na jednom oboustranném stroji. Jeden stroj podle našich zkušeností nedokáže vyvinout dostatečný reálný přítlak na výrobky pro kvalitní zaoblení hran. Naše stroje používají jednostranný proces a díly lze následně otáčet pomocí naší stanice pro obracení dílů Q2S1200," dodal.

Image
Q_FIN_robotic_

Pokročilá řešení Q-Fin
Společnost Q-Fin mezitím intenzivně pracuje na uvedení svých robotických buněk pro nakládání a vykládání svých odjehlovacích strojů. Zákazníci se také dohodli na koupi prvních robotických odjehlovacích linek na míru, jako zákazníci, kteří je uvedou do provozu. 3D kamera a software v kombinaci s uchopovačem budou mít velký význam. V závislosti na tvaru, velikosti, hmotnosti a materiálu zpracovávaného výrobku lze nabídnout správnou robotickou buňku. Jeden ze zaváděcích zákazníků společnosti Q-Fin, společnost INNO-metaal v Eindhovenu, začne s nakládacím robotem před odjehlovacím strojem a příští rok použije dalšího robota pro vykládání stroje. Druhý zákazník si vybral systém SER1200 s roboty v přední a zadní části linky (3D kamerou pro skenování výrobků a jejich vykládání na vozidla AGV, která drží palety). Robotickou buňku RC1200, která byla přihlášena do soutěže Blechexpo Best Award, vyvinula společnost Q-Fin ve spolupráci s klíčovými partnery. Plně programovatelný "all-in-one" systém SER1200 Multibrush pro odstraňování otřepů automaticky poskytuje plochým plechovým dílům širokou škálu povrchových úprav: odstraňování otřepů, broušení, zaoblování hran až do 3 mm, odstraňování oxidů, bezsměrné dokončování, čárové dokončování a/nebo poloměr 2+. Všechny obráběcí stanice jsou individuálně nastavitelné a programovatelné pro zajištění reprodukovatelnosti výrobků a eliminaci rizika chyb obsluhy. "Nový stroj nyní může zpracovávat díly o maximální šířce 1200 mm a je plně automatizovaný. Má inteligentnější konstrukci, spotřebovává mnohem méně energie a lze jej také připojit k balíčku ERP nebo skeneru, takže stroj již není závislý na nastavení obsluhy," vysvětlil Joost Kouwenbergh

Posouvání hranic v oblasti dokončování dílů

Společnost Q-Fin zaznamenala v posledních několika letech vysoký růst. Během dvou let se počet zaměstnanců společnosti zvýšil z 30 na 45. Kouwenbergh očekává v letošním roce 40% nárůst obratu, což je důsledkem působivé úrovně růstu společnosti. "Klademe obrovský důraz na neustálé inovace neboli 'Pushing the Edge', jak tomu rádi říkáme. Pokud si všimneme mezery pro nový typ stroje, zavedeme jej. Na výzkumné a vývojové aktivity se zde v Bergeijku zaměřuje osm inženýrů z celkového počtu 45 lidí. Naše nejnovější projekty se soustředily na software a manipulaci s výrobky," uvedl pro ISMR. Výrazným příkladem významného výzkumného a vývojového projektu je nový softwarový systém společnosti Qonnect+, který propojuje odjehlovací stroje Q-Fin, roboty, AGV a systémy ERP. "Zákazníci, kteří chtějí řídit a optimalizovat celý proces odstraňování otřepů a sledovat jej prostřednictvím svých systémů řízení výroby ERP, nás stále častěji žádali o tento typ softwaru. Tento software pomáhá odjehlovacímu stroji komunikovat se systémy ERP, roboty, AGV atd., takže všichni mohou spolupracovat. Jsme přesvědčeni, že jsme jediným dodavatelem odjehlovacích strojů s tímto softwarem. Nyní testujeme software pro připojení k ERP systému MKG, který používá mnoho kovozpracujících firem, a připravujeme odjehlovací stroje tak, aby se na základě správných informací mohly automaticky nastavit," vysvětlil Joost Kouwenbergh. Automatická kalibrace kotoučových kartáčů, neboli Q Calibration, jak ji společnost Q-Fin ráda nazývá, byla zavedena jako volitelná možnost pro automatické dokončovací stroje, takže obsluha již nemusí ručně nastavovat úrovně kartáčů pro operace zaoblování hran. Stroje jsou tak méně závislé na obsluze a snadněji se používají. V reakci na prudce rostoucí náklady na energii společnost Q-Fin také přidala do svých modelů návratnosti investic výpočet spotřeby energie, aby zákazníci mohli posoudit, kdy se jim náklady na stroje vrátí. Kouwenbergh zdůraznil ekologické vlastnosti dokončovacích linek, jako jsou energeticky úsporné motory, nastavitelná pracovní místa a automatizace procesů.

Máte jakékoliv dotazy týkající se odjehlovacích strojů a linek včetně jejich automatizace? Neváhejte se na nás obrátit. #TEAM VKR

Další články

Kontakt | VKR

Máte zájem o cenovou nabídku?

Neváhejte se na nás obrátit, rádi doporučíme to nejvhodnější pro vás.

+420 530 333 666 info@vkrtechnologies.comOnline formulář